کلاهبرداری فیشینگ چیست؟

 

کلاهبرداری فیشینگ چیست؟

 

فیشینگ ( Phishing ) یک روش سرقت داده ها در بستر وب است . فیشینگ از روش کانال های متفاوتی نظیر نشانی اینترنتی , وب‌سایت و پیام کوتاه انجام می شود . انگیزه اساسی کلاهبرداران در روند فیشینگ سرقت اطلاعاتی است که رویه را برای دستیابی به دارایی‌های مهم‌تر و مهم گشوده می‌نماید .

فیشینگ

معرفی گونه های فیشینگ در دنیا

کلاهبرداری فیشینگ چیست؟
کلاهبرداری فیشینگ چیست؟

گونه های فیشینگ بسته به کانالی که از روش آن انجام می‌گردد به موردها ذیل تقسیم می شود :

ویشینگ یا این که فیشنگ تلفنی ( Vishing )

ویشینگ ابتدایی ترین جور فیشینگ است که از ادغام دو کلمه و واژه انگلیسی Voice و Phishing تاسیس شده است . ویشینگ در طی تماس های تلفنی و از روش جا زدن کلاهبردار تحت عنوان بستگان , آشنا و یا این که پرسنل کمپانی یا این که بانک انجام می شود . در‌این این‌شیوه با اعتنا به طرحی که کلاه بردار برای دستیابی به داده ها مورد نظرش دارااست , شرایط طعمه را نا مناسب نشان داده و از وی می‌خواهد که با دادن داده ها متبوع به وی در حل مشکلش یاری دهد .

فیشینگ پیامکی یا این که اسمیشینگ ( Smishing )

اسمیشینگ روشی دیگر برای فیشینگ است که با استعمال از اس ام اس انجام می شود و از ادغام دو واژه انگلیسی SMS و Phishing به دست می‌آید . درین این‌راه طعمه با اخذ داده ها اول راجع به موقعیتی که توقع بروزش را نداشته از روش پیام کوتاه , وارد لینکی می گردد که برایش پیام کوتاه کرده‌اند . بعد از ورود به پیوند از استفاده کننده منظور می شود تا اطلاعاتی که کلاه‌برداران نیاز دارا هستند , را وارد نماید .

از دارای اسم و رسم ترین مثال‌های اسمیشینگ در دنیا می‌توان به اس ام اسهای لغو کردن توصیه و رزروهای استفاده کننده و در کشور‌ایران به اس ام اسهای مرتبط با نام نویسی در سبد فرآورده اشاره نمود .

فیشینگ موتورهای کاوش ( Search Engine Phishing )

یکی جدیدترین روش های فیشینگ , فیشینگ موتورهای کاوش میباشد . درین روش کلاهبرداران وب‌سایتی پباده سازی می کنند و پیشنهادهای ویژه و جالب به یوزرها ارائه می‌‍دهند . بعد از طراجی این وبسایت کاربرانی که یا این که از روش کاوش یا این که تبلیغات گوگل وارد وب سایت میشوند در مع

رض خطر فیشینگ قرار میگیرند و به طور معمول هنگامی متوجه تقلبی بودن پیشنهادها می گردند که دیگر از دست‌شان کاری ساخته نیست .

فیشینگ انگیزه دار ( Spear Phishing )

در‌این روش کلاهبرداران ابتدا مبادرت به گردآوری داده ها طعمه می‌نمایند و بعد از گردآوری این داده ها , با به کار گیری از آ‌ن ها از کانال های متعدد به کاربرها مراجعه کرده و داده ها حیاتی تری که برای کلاه برداری به آن نیاز دارا‌هستند یا این که از آنها اخذ می نمایند . کلاهبرداری های صورت گرفته با به کارگیری از این روش غالبا از روش پست الکرونیکی یا این که ارتباط تلفنی انجام میشوند .

شکار وال ( Whaling )

شکار وال فردی سازی شده ترین روش فیشینگ است . این روش به‌این برهان شکار وال نامیده میگردند که در آن اشخاص بلند جايگاه سازمانی مورد انگیزه قرار می گیرند و استعاره وال به اقتدار و اطلاعاتی که‌این اشخاص دارا هستند اشاره دارااست . داده ها این اشخاص راجع به موسسه ها و موسساتی که در آن شاغل می‌باشند زیاد اصلی و حیاتی بوده و در صورت موفقیت آمیز بودن عملیات فیشینگ میتواند حیات یک کمپانی را به خطر بیندازد .

کلاهبداری با به کارگیری از درگاه اینترنتی تقلبی

ساخت درگاه فیشینگ از معمول ترین روش های انجام فیشینگ و سرقت داده ها یوزرها در کشور ایران است . کلاهبرداران برای دستیابی به داده ها بانکی و سر عبور کارت های اعتباری یوزرها مبادرت به پباده سازی درگاه هایی پرداختی می نمایند که دقیقا شبیه درگاه های پرداخت دارای اعتبار بانک ها هستند . بعد از پباده سازی این درگاه ها کلاهبرداران با به کار گیری از سفارش های ترغیب کننده و باورنکردی یوزرها را به وارد کردن داده ها بانکی خویش بدین درگاه ها ترغیب کرده و داده ها بانکی آنها را به سرقت می‌برند . شایسته ترین روش برای پرهیز از مورد طعمه قرار به چنگ آوردن درین درگاه ها بررسی ظریف نشانی درگاه پرداخت و سند دیجیتال درگاه پرداخت است .

 

کلاهبرداری فیشینگ چیست؟

 

صفحه اصلی

در صورت تمایل از سایت های دیگر ما استفاده کنید:

خرید پیامک

ارسال پیامک زنده

سامانه پیامکی

پنل اس ام اس

سرور طلایی

چاپیرو

گیت هاب چیست و چه کاربردی دارد؟

طراحی سایت

وب طلایی ، طراح و مجری پروژه‌های برنامه نویسی و اپلیکیشن‌های تحت وب

شتاب دهنده

اسپانسر ، شتابدهنده به استارتاپ های نوآور و فناورانه با ارائه خدماتی منحصربفرد

میزبانی وب

سرور طلایی ، ارائه دهنده قویترین سرویس های میزبانی وب و خدمات دامین در کشور

سامانه پیام کوتاه

طاها پیامک ، ارائه دهنده بیش از شصت خدمت پیامکی با کمترین تعرفه ارسالی

طراحی اپلیکیشن

طراح و مجری پروژه‌های برنامه نویسی و اپلیکیشن‌های تلفن همراه

هوشمند سازی

ورود کسب و کارهای سنتی به دنیای دیجیتال و افزایش فروش و سهم بازار

دیجیتال مارکتینگ

سئو دات ، اجرای خدمات بازاریابی با تکیه بر دستاوردهای گوگل و شبکه های اجتماعی

آموزش آنلاین

مکتب نت ، ارائه دهنده سامانه آموزش‌های آنلاین ویدئویی و فیلم‌های آموزشی

ویدئو کنفرانس

ارائه دهنده خدمات ارتباط ویدئویی آنلاین برپایه فناوری نوین ویدئو کنفرانس

آخرین مقالات ارائه شده

نمایندگان برتر ما در سراسر کشور